مجموعه آموزش زبان انگلیسی English Today مجموعه آموزش زبان انگلیسی English Today دانستنی های پزشکی

دانستنی های پزشکی

ورزش های مفید برای پوست صورت

ابتدا پوست را با کردم مرطوب کننده بپوشانید، سپس به پشت بخوابید و تمرین های چهره را به شکل زیر انجام دهید:

-      چشم ها را تا حدی که می توانید باز کنید و تا عدد 6 بشمارید.

-      بینی را به حالت عطسه کردن در آورید و بازدم را از سوراخ های آن خارج کنید.

-      دهان را به سمت چپ متمایل کنید و خمیازه بکشید.

-      دهان را به سمت راست متمایل کنید و خمیازه بکشید.

-      دهان را باز نگه دارید به طوری که عضله لب بالا ثابت و محکم بماند و لب پایین را تا حد امکان پایین بیاورید.

-      لب ها را چند بار به حالت سوت زدن در آورید و بعد به حالت اول باز گردانید و

-      دهان را به شکلی باز نگه دارید که می خواهید فریاد بزنید.

-   به آرامی گونه ها را با هوا پر کنید و تا عدد 15 بشمارید. بعد با گفتن کلمه پلوپ هوا را از دهان خارج کنید. این تمرین ساده از پیدایش خط خنده در کنار لب ها پیشگیری می کند و ارگ خطی بوجود آمده باشد، با انجام مرتب این تمرین، از بین می رود.

-      مشت هایتان را روی پیشانی ( بین ابروها) قرار دهید و کمی بفشارید.

-      چانه را از مرکز به کمک دو انگشت اشاره کمی فشار دهید.

بخور دادن

 بسیاری از کارشناسان زیبایی اعتقاد دارند بخور دادن، مهمترین اصل پاک کردن پوست است و با این روش می توان آلودگی ها را از پوست بیرون کرد. زیرا بخار سبب می شود منافذ پوست باز شوند و آلودگی ها آسانتر از درونشان بیرون بیاید. بخور دادن سبب می شود سطح پوست تمیز شود، گردش خون سریع تر انجام گیرد، پوست تحریک شود و غدد مترحشه پوست سموم را دفع کنند. بخور دادن برای همه انواع پوست مفید است. به استثنای کسانی که پوست حساس و بیماری دارند. برای بهره گیری از بخور گیاهی، باید گیاه مورد نظر را در آب جوشان بریزید و حوله ای روی سر بیندازید و به مدت 5 تا 10 دقیقه سر را روی بخار نگه دارید. پس از آن که پوست را بخور دادید، حداقل به مدت یک ساعت از خانه بیرون نروید تا منافذ پوست که باز شده اند، با آلودگی های هوای خارج از خانه پر نشوند. برای بخور گیاهی از گیاهانی ماندن بابونه، آویشن، اسطوقدوس، گزنه سفید، رازیانه، زیرفون، بومادران، ادکیل کوهی، نعناع صحرایی، صمغ عربی و کافور استفاده شود.

 

برای لطافت پوست

چند عدد توت فرنگی کاملاً رسیده به صورت له شده روی پوست قرار دهید و بعد از نیم ساعت با آب نیم گرم بشویید. برای درخشندگی پوست یک خیار را ورقه ورقه کرده روی صور بگذارید و یک ربع ساعت دراز بکشید. بعد با آب نیم گرم بشویید.

برای چین و چروک و ناصافی های پوست

یک گوجه فرنگی رسیده را آب بگیرید و با یک قطعه پنبه تمیز به صورت بمالید و بعد از 15 دقیقه آن را با آب نیم گرم بشویید. بعد از چندین بار تکرار چین و چروک ها باز و کاملاً بر طرف می شود.

برای پوست های تیره و آفتاب سوخته

یک هویج تازه را به قطعات پهن تقسیم کنید. به مدت نیم ساعت روی پوست بگذارید در این مدت استراحت کنید و بعد صورت را با آب نیم گرم بشویید.

برای تقویت و شفافیت پوست

مقداری انگور آب بگیرید و به صورت بمالید بعد از یک ربع ساعت که خشک شد صورت را با آب نیم گرم بشویید ( کمی جوش شیرین به آب اضافه کنید)

برای پوست خشک و چرک

سیب تازه را خوب رنده کنید تا به صورت پودر در آید. آنگاه یک قاشق روغن زیتون به آن اضافه کنید. خوب به صورت و گردن بمالید بعد از 20 دقیقه با شیر پاک کنید.

برای چهره های خشک و چین خورده

یک نارنج را به دو نیم کرده و به چهره و گردن بمالید و یک زرده تخم مرغ را در آب پرتقال و نارنج مخلوط کرده به تمام صورت و گردن بمالید و تدریجاً با نیمه دیگر نارنج روی چهره بفشارید که خشک نشود و بعد از 20 دقیقه بشویید.

منافذ باز

سفیده تخم مرغ زده شده را با دو قاشق سوپخوری شیر بدون چربی مخلوط می کنیم محلول را به صورت ماسک بر روی پوست می مالیم و می گذاریم بر روی پوست خشک شود. سپس آن را با دستمال کاغذی نرم پاک کرده بر روی آن گلاب می مالیم.

برای کک

پوست تخم مرغ را خشک کرده می کوبیم بعد با آب خمیر درست کرده یک روز در هفته روی صورت می گذاریم.

مسدود کردن منافذ صورت

یک قرص اکسیژنه را در مقداری گلاب حل کرده و یک قاشق آرد گندم را به این مواد اضافه می کنیم و به مدت 10 دقیقه روی صورت می مالیم.

برای چروک زیر چشم

از روغن کرچک استفاده می کنیم و به مدت یک شب می گذاریم بماند.

برای شفافیت

آب جعفری را بعد از اینکه کوبیدیم می گیریم و آن را با پنبه به مدت 15 دقیقه روی صورت        می مالیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بخور گیاهی و دانه های سر سیاه

شما می توانید بسیاری از دانه های سر سیاه و سر سفید را پس از بخور دادن پوست با آب ساده و یا بخور گیاهی، از پوست خارج کنید به این شکل که ابتدا دستهایتان را با آب و صابون بشویید، سپس پوست را بخور دهید و با یک برگ دستمال کاغذی تمیز، دو طرف دانه را بگیرید و به آرامی فشار دهید تا دانه بیرون بیاید. پس از برداشتن دانه های سر سیاه و سر سفید، برای تنگ کردن منافذ باز شده پوست، از خیار رنده شده یا محلول آب و آب لیمو ترش یا گلاب استفاده کنید. آب سرد نیز در تنگ کردن منافذ پوست موثر است. اگر پوست چربی داری از آب خیلی سرد و یخ می توانید استفاده کنید. اما اگر پوست حساسی دارید بهتر است فقط آب نیمه گرم به کار برید.

گرم پاک کننده

از زمانی که گالن، فیزیکدان یونانی از ترکیب روغن زیتون موم و گلاب، کرم دست کرد، حدود هزار و هشتصد سال می گذرد، این کرم صدها سال مورد استفاده بود و امروز نیز با اندکی تفاوت به کار می رود.

به این ترتیب که روغن بادام جایگزین روغن زیتون شده است. این کرم یکی از بهترین کرم های پوست است و می تواند بیش از گرانبهاترین کرم های صورت نتیجه بخش باشد. کرم پاک کننده را به این شکل می توانید تهی کنید: 14 گرم موم سفید، 28 گرم لانولین، 84 گرم روغن بادام شیرین، 28 گرم گلاب. پس از تهیه مواد ذکر شده، موم سفید و لانولین را در ظرفی روی بخار آب بگذارید و گلاب را به آن بیفزایید. سپس از روی آتش بر دارید و در ظرفی غیر فلزی بریزید. کره کاکائو یکی دیگر از پاک کننده های خوب پوست است. این ماده تقویت کننده پوست دست و صورت و گردن را لطیف می کند و بوی بسیار مطبوعی دارد و از کره کاکائو در بسیاری از کرم ها استفاده می شود.

کرم کاکائو و روغن بادام

یک قاشق غذا خوری کره کاکائو، یک قاشق غذا خوری لانولین، نصف فنجان روغن بادام شیرین. کرده کاکائو و لانولین را در ظرفی روی بخار آب حرارت دهید. سپس روغن بادام را به آن بیفزایید و هم بزنید و از روی آتش بردارید. ماده به دست آمده را در مخلوط کن بریزید و کاملاً مخلوط کنید و پس از سرد شدن در ظرفی غیر فلزی بریزید. اگر پوست خشکی دارید به نسبت هر سه قاشق غذا خوری از این ماده یک قاشق غذا خوری آب اضافه کنید تا رطوبت بیشتری به پوستتان بدهد.

 

 

 

 

آرایشگاه طبیعی

طرز تهیه روغن بادام طبیعی

مواد لازم:

بادام خام: 100 گرم

آب: 4 لیتر

طرز تهیه:

بادام ها را دستگاه میکسر، خرد کنید. یک قابلمه تقریباً بزرگ انتخاب کنید و آب و بادام له شده را درون آن بریزید و پس از هم زدن روی شعله متوسط اجاق بگذارید. پس از آن محلول به جوش آمد در آن را بردارید. همان طور که محلول روی اجاق در حال جوشیدن است به روی آن دقت کنید قطرات روغن را قطعاً روی محلول می بینید. با یک قاشق تمیز این قطرات را درون یک قابلمه کوچک یا قهوه جوش استیل بریزید و کنار بگذارید. مرتباً به دیگ محتوی بادام له شدن آب اضافه کنید. زیرا آب آن سریعاً بخار می شود و مرتباً با قاشق روغن را از سطح آن جدا سازید و در قهوه جوش استیل بریزید. ایم کار را آن قدر انجام دهید تا بادام همه روغن خود را پس داده باشد. سرانجام قطرات روغنی را که در قهوه جوش استیل جمع آوری کرده اید روی شعله بسیار ملایم بگذارید تا  آن تبخیر شود.آن چه باقی می ماند روغن بادام شیرین است که بسیار زلال و سبک است و با آن چه که در برخی فروشگاهها به عنوان روغن بادام فروخته می شود بسیار متفاوت است. این روغن را در یک شیشه تمیز و ترجیحاً تیره نگهداری کنید و در مواقع لزوم از آن استفاده نمایید.

خواص:

1- مرطوب کننده پوست های خشک و معمولی

2- نرم کننده پوست

3- برای خارش پوست و خشکی شدید بسیار مناسب است.

توجه: نظرات و سوالات خود را درباره این صفحه با تلفن پیام گیر نشریه در میان بگذارید.

 

 

 

 

 

 

 

برای شادابی پوستتان ماسک بسازید

سلامت، زیبایی و درخشندگی پوست از مواردی است که نظر زنان و دختران زیادی را به خود جلب می کند. با رعایت بهداشت پوست، شما می توانید همواره پوستی شاداب، براق و زیبا داشته باشید. پوست شاداب نشان از روحیه شاد شما دارد. در حقیقت پوست شما آیینه روح شما است. اگر دارای پوستی کدر، خشک و پر از لک با سوراخ های ریز و درشت هستید از همین حالا اقدام کنید. شما لیاقت داشتن پوستی زیبا را دارید پس تصمیم بگیرید که با صرف زمانی اندک در هر روز جوان تر، زیباتر و با روحیه ای شادتر به نظر برسید. توجه داشته باشید که زیبایی شما نه تنها روحیه خودتان را بهتر می سازد بلکه تاثیر مستقیمی بر روحیه اطرافیانتان دارد.

اقدامات لازم برای دستیابی به پوستی شفاف و زیبا.

الف) از آنجایی که پوست صورت، بسیار حساس تر از پوست سایر نواحی بدن است، مراقبتهای ویژه ای را می طلبد بنابراین پوست صورتتان را از آفتاب مستقیم دور نگه دارید. نور خورشید باعث ایجاد تیرگی، لک و چروک بر روی پوست شم می شود.

بنابراین توصیه می شود که هر روز وقتی از خواب بیدار می شوید صورتتان را تمیز بشویید و از کرم ضد آفتاب استفاده کنید که ( SPF) آن متناسب با آفتاب منطقه ای که در آن زندگی می کنید باشد. معمولاً ضریب محافظتی (SPF) بین 15 تا 35 قابل استفاده است. در نظر داشته باشید که در فصل تابستان حتی اگر از منزل خارج نمی شوید ضروری است که از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. اگر کار شما در بیرون از منزل است باید هر سه ساعت یک بار کرم ضد آفتابتان را تجدید کنید. برای حفاظت پوست دور چشمتان، لازم است که از عینک ضد آفتاب بهره ببرید. اگر در فضای باز هستید با کلاه های لبه دار از رسیدن نور آفتاب به صورتتان جلوگیری کنید.

ب) آب بنوشید. برای داشتن پوستی شفاف و مرطوب، نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در روز        ضروری است.

ج) پوستتان را مرطوب نگه دارید. این را بدانید که پوست خشک زمینه را برای چروک های زودرس فراهم می آورد بنابراین همواره از کرم های مرطوب کننده بهره بگیرید. تنها زمانی که پوست شما نیاز به هیچ کرمی ندارد هنگام شب و وقتی که میخواهید بخوابید است. اگر پوستی خشک دارید به هنگام خوابیدن صورتتان را با کمی پنبه و چند قطره شیر شستشو دهید و یا از شیر پاک کن های معتبر استفاده کنید. کسانی که پوست خشک دارند نباید از صابونهای معمولی استفاده کنند.

د) تغذیه: برای رسیدن به پوستی ایده آل باید تغذیه تان را کنترل کنید. سیگار را به دست فراموشی بسپارید و چای و قهوه را به حداقل برسانید. از میوه ها و سبزیجات تازه غافل نشوید. نمک را به حداقل برسانید. حتی المقدور از سبزیجات خام یا بخار پز بهره ببرید.

ه) نفس عمیق بکشید: با این کار شما می توانید اکسیژن بیشتری را به بافتهای صورتتان برسانید. حداقل روزی ده بار نفس عمیق بکشید و پس از هر دم که از بینی صورت می گیرد، ده ثانیه هوا را در ریه های خود نگه دارید و سپس از طریق دهان خارج کنید.

و) خواب به عضلات صورت شما فرصت استراحت می دهد. در نظر داشته باشید که حتماً به پست بخوابید زیرا خوابیدن به روی شکم باعث ایجاد چروک در صورت می شود. اگر می خواهید حتما بالش را زیر گوش و پست گردنتان جمع کنید تا باعث ایجاد چروک در اطراف چشمتان نشود.

ز) ورزش کنید: به خاطر داشته باشید که انجام تمرینات ورزشی، شادابی و زیبایی پوست شما را به همراه می آورد. بنابراین حداقل 20 دقیقه در هر روز را به ورزش اختصاص دهید.

ح) بخور: در این روش شما می توانید سموم و آلودگی های زیر پوست را از طریق باز شدن منافذ پوستتان به بیرون بریزید. برای این کار ابتدا صورتتان را تمیز بشویید و سپس یک طرف را پر از آب جوش کرده و حوله ای روس سرتان بیندازید و سرتان را روی ظرف بگیرید. می توانید از گل بابونه در درون مایع بخور استفاده کنید. پس از ده دقیقه صورتتان را با آب سرد بشویید تا منافذ باز شده پوست دوباره بسته شوند.

ط) ماسک: یکی از مهمترین عوامل شاداب نگه داشتن پوست استفاده از ماسک های طبیعی است. زیاد است و نیز بهره گیری از این تکنیک پوستی لطیف و زیبا را برای شما به ارمغان می آورد. در زیر چند نوع ماسک توضیح داده می شود.

1- ماسک زرده تخم مرغ: این ماسک مخصوص کسانی است که پوستی خشک دارند. یک زرده تخم مرغ را با چنگال به خوبی هم بزنید و سپس چند قطره سرکه و چند قطره روغن زیتون را به آن اضافه کنید. بعد از اینکه پوست صورتتان را کاملاً شستید این ماسک را روی صورت خود بگذارید و پس از 15 دقیقه ماسک را به آرامی با آب ولرم بشویید.

2- ماسک سفیده تخم مرغ: سفیده تخم مرغ را با چند قطره الکل سفید مخلوط کرده و به روی صورت خود نگه دارید و با سر انگشتان ماساژ دهید و پس از 5 دقیقه ماسک در از بین بردن چین و چروک صورت بسیار مفید است.

3- ماسک میوه: از آنجایی که میوه ها سرشار از تازگی و طراوت هستند استفاده از آنها بر روی صورت می تواند اثرات بسیار خوبی داشته باشد از این رو می توانید از میوه هایی نظیر هلو، خیار، توت فرنگی، سیب، لیمو ترش، گلابی و طالبی به عنوان ماسک استفاده کرده و پس از 15 دقیقه پوستتان را بشویید.

 

نوشته شده در دوشنبه نوزدهم اسفند ۱۳۸۷ساعت 10:42 توسط حسین| |